Någonting konstigt hände idag, jag var inte röksugen när jag vaknade.

Min normala dag brukar vara:

1. Gå upp

2. Sätta på kaffe

3. Toalettbestyr

4. Dricka kaffe och…

5. Tända dagens första cigg

Idag blev det…

1. Gå upp

2. Sätta på kaffe

3. Toalettbestyr

4. Dricka kaffe och…

Ja just det, ingen cigg och jag sakna det inte heller. Jag har inte riktigt saknat det på hela dagen, vilket nästan känns konstigt. Jag hade förväntat mig en extremjobbig dag, men istället har det funkat riktigt ok.

Jag är beredd på flera kriser, men än känns det helt ok. Nästan ”för” bra. Man väntar på något bakslag

Heja mig!

No Responses to “Jag fimpar, dag 3”

  1. Chamilla skriver:

    Heja Walle! Och ett stort GRATTIS på födelsedagen!
    Du är duktig som slutat röka, jag klarar inte det….än.
    Blir det god mat och tårta idag tro?
    Puss!
    Älskar dig!

  2. Lensi Hax skriver:

    Grattis Walle ! Visste inte att du fyller år men ett stort grattis till det här med att sluta röka ! jag har själv varit rökare i MÅNGA år men en dag bestämde jag mig ! Har inte haft nåt substitut o har heller aldrig haft nåt återfall Så det GÅR … Funkar fint att ta vin o öl o alltannat oxå faktiskt utan att bli sugen … O fy fan som det luktar om alla rökare ;) Ysch !

    Ha det gått Walleman ;)

    Lena/Lensi

  3. Rexxie skriver:

    Hahaha, så här ser det ut hos mig:

    1. Gå upp
    2. Tända dagens första cigg
    3. Frukost
    4. Tända dagens andra cigg
    5. Duscha
    6. Tända dagens tredje cigg

    (och beroende på hur bråttom jag har så kan cigg nummer tre hamna redan före duschen, och det kan bli en extra under frukosten också när jag tänker efter…)

    Går det bra fortfarande?

    Rexxie’s last blog post..Long time no see’

Leave a Reply

You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv Enabled
Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes